SGI

The Trusted Leader in High Performance Computing

 
SGI uvádí novou generaci rozšiřitelného superpočítače Altix ICE

Nový Altix® ICE 8400 dosáhl světového rekordu v MPI výkonu

Fremont, Kalifornie - 5. května 2010 - Společnost SGI (NASDAQ: SGI), světový lídr v oblastech HPC a řešení pro datová centra, oznámila dostupnost systému Altix ICE 8400, který je novou generací již oceněné řady Altix ICE blade platformy určené pro HPC (high performance computing - vysoce výkonné výpočty). SGI také oznámila, že dosáhla světového rekordu ve výkonnostním benchmarku SPEC na systému Altix ICE 8400 a dokazuje tak připravenost implementovat superpočítače v řádech petaflops.

Systém Altix ICE 8400 dosahuje výrazných zlepšení oproti stávající generaci Altix ICE, včetně plného vybavení QDR InfiniBand technologií. Integrovaný backplane v elegantním designu se honosí 3x větší propustností "link-to-node", vztaženo ke konkurenčním QDR InfiniBand clusterům, a maximalizuje tak výkon tam kde nastává nejvyšší datový tok. Altix ICE 8400 podporuje až 128 procesů (1 536 jader) v jednom racku s podporou 130W CPU soketů. Podporovány jsou také tři konfigurace výpočetních InfiniBand HCA bladeů Mellanox® ConnectX-2 a obsahují buď single-port, dual-port nebo dva single-port chipsety.

"Altix ICE 8400 eliminuje potřebu proprietárních procesorů a operačních systémů," uvádí Mark J. Barrenechea, CEO společnosti SGI. "Zákazníci budou schopni zprovoznit největší a nejrychlejší clustery na světě na otevřených a standardních technologiích za pomoci naší nejnovější generace řešení Altix ICE.

Systém Altix ICE 8400 má nový inovativní blade design, snadno škáluje až do 65 536 výpočetních uzlů pomocí integrovaného single nebo dual plane InfiniBand propojení. Otevřená architektura x86 usnadňuje instalaci komerčních, open source i na míru šitých aplikací na nemodifikovaných operačních systémech Novell® SUSE® nebo RedHat® Linux®.

Systém Altix ICE 8400 snadno splní nároky nejrozsáhlejších superpočítačových instalací. Úspěšné řešení je umístěno v zařízení NASA Advanced Supercomputing v Ames Research Center, kde pomohlo superpočítači Pleiades, což je světově největší InfiniBand cluster, škálovat pomocí 32 přídavných racků Altix ICE 8400 téměř k petaflopu. Tento systém plně prokazuje funkčnost topologie hypercube, která umožňuje hladký upgrade na úrovni kabinetu bez jakýchkoli pracovních prostojů a šetří tak miliony "core hodin".

"Čtvrtá generace systému Altix ICE je perfektním spojením technologické spolupráce firmy Intel a SGI," sdělil Richard Dracott, generální manažer pro high performace computing společnosti Intel. "SGI Altix ICE 8400 využívá energetické efektivnosti procesorů Intel® Xeon® 5600 series a umožňuje světovým superpočítačovým centrům vytvořit řešení s vysokou hustotou. Abychom byli schopni dosáhnout něčeho takového, spolupracovala firma Intel velmi úzce se společností SGI a jsme nadšeni, že je nyní tento produkt na trhu."

Výkon systému Altix ICE
Společnost SGI dosáhla v benchmarku SPEC MPI2007 výsledku 51,3 na systému Altix ICE 8400, jež má hodnotu světového rekordu. Tato hodnota zastiňuje předešlý rekord, který byl 43,3 dosažen na platformě SGI® Altix® ICE 8200 od SGI a je důkazem účinnosti a škálovatelnosti systémů Altix ICE pokud se jedná o pracovní zátěž MPI, která se běžně vyskytuje právě v prostředí HPC.

"Systém Altix ICE 8400 je pro SGI výrazným krokem kupředu v oblasti rozšiřitelného blade computingu. Je škálovatelný do rozsahu desítek tisíc uzlů a tato vysoce flexibilní platforma od SGI je vytvořena tak, aby ekonomicky řešila výzvy v oblasti výkonnostního počítání," uvedl Earl Joseph, programový viceprezident pro high performance computing společnosti IDC. "Stejně jako předchůdci systému Altix ICE, tak i Altix ICE 8400 je designován pro datově náročné výpočty."

Dva modely Altix ICE blade enclosure
Hardwarová architektura systému Altix ICE je založena na rackovém řešení, které zahrnuje až čtyři 10U vysoké blade enclosurey, každý se 16 výpočetními bladey. Systém Altix ICE podporuje topologie hypercube, rozšířený hypercube, all-to-all a fat-tree a umožňuje tak, aby každá instalace systému Altix ICE byla co nejefektivnější.

  • Altix ICE 8400X - dual plane, propojení 40Gb/s InfiniBand pro maximální škálovatelnost a výkon
  • Altix ICE 8400LX - single plane, propojení 40Gb/s InfiniBand pro škálování do vysokých hodnot

Pět blade modelů Altix ICE
Blade modely nabízí procesory Intel® nebo AMD a několik různých QDR síťových možností.

  • IP101 - CPU procesory Dual Intel® Xeon® 5600 series s konektivitou single QDR InfiniBand pro single plane konfigurace v systému Altix ICE 8400LX enclosure
  • IP103 - CPU procesory Dual Intel® Xeon® 5600 series s konektivitou dual QDR InfiniBand pro dual plane konfigurace v systému Altix ICE 8400EX enclosure přes single dual-port Mellanox® ConnectX-2 chipset, což přináší výhodu příznivého poměru cena/výkon
  • IP105 - CPU procesory Dual Intel® Xeon® 5600 series s konektivitou dual QDR InfiniBand pro dual plane konfigurace v systému Altix ICE 8400EX enclosure přes dva dual-porty Mellanox® ConnectX-2 chipsety pro maximální non-blocking výkon
  • IP106 - procesory Dual AMD Opteron™ 6100 s konektivitou dual QDR InfiniBand pro dual plane konfigurace v systému Altix ICE 8400EX enclosure přes dva single porty Mellanox® ConnectX-2 chipsety pro maximální non-blocking výkon
  • IP110 - procesory Dual AMD Opteron™ 6100 s konektivitou dual QDR InfiniBand pro dual plane konfigurace v systému Altix ICE 8400EX enclosure přes single dual-port Mellanox® ConnectX-2 chipset pro dosažení příznivého poměru cena/výkon

Plně integrované prostředí
Obsáhlý softwarový balík od SGI určený pro správu a výkon, při konzistentním uživatelském prostředí, je dostupný na všech modelech systému Altix ICE. Zahrnuje podporu SGI® ProPack™ a SGI® Tempo™ jako doplnění k operačnímu systému Novell® SUSE® nebo RedHat® Linux®. SGI® InfiniteStorage systémy pokrývají rozsáhlou škálu alternativní storage pro vysoce výkonný file-level a block-level přístup. Platformy jako například nejnověji uvedený ISS3500 poskytují cenově příznivé možnosti pro prostředí kde jsou úzce spjata výpočetní a storage prostředí. Systémy Altix ICE 8400EX a 8400LX enclosurey, IP101, IP103 a IP105 bladey s procesory Intel® Xeon® jsou dostupné okamžitě. Blade varianty IP106 a IP110 s procesory AMD Opteron™ budou k dodání během třetího kvartálu kalendářního roku 2010. Ceny rodiny produktů Altix ICE budou poskytnuty na vyžádání. Pro více informací navštivte stránky: >www.sgi.com/ICE.

O SGI
SGI® je vedoucím dodavatelem škálovatelných výpočetních systémů, clusterovaných storage zařízení, HPC technologií, řešení pro datová centra spolu s profesionálními službami. SGI pomáhá řešit nejnáročnější obchodní i technologické výzvy v uvedených odvětvích. Pro více informací navštivte stránky www.sgi.com.

© 2010 2010 SGI, Altix, ProPack a Tempo jsou registrovanými ochrannými známkami nebo obchodními značkami společnosti Silicon Graphics International Corp nebo jejích poboček. Všechny ostatní ochranné známky zde uvedené jsou vlastnictvím příslušných majitelů.

SPEC a SPECmpiL jsou registrované ochranné známky společnosti Standard Performance Evaluation Corporation. Srovnávací výsledky jsou převzaty z www.spec.org k 5. květnu 2010.