SGI

The Trusted Leader in High Performance Computing

 

Univerzita Stanford použila řešení od SGI ke zrychlení výzkumu sluneční variability

Satelit Solar Dynamic Observatory generuje denně až 3TB dat a spoléhá na serverové a storage technologie od SGI, které zpracovávají kritické informace

Fremont, Kalifornie - září 2010 - Společnost SGI (NASDAQ: SGI), světový lídr v oblastech HPC a řešení pro datová centra, oznámila, že Hansen Experimental Physics Laboratory (HEPL = Hansenova experimentální fyzikální laboratoř) a Solar Dynamic Observetory Group při Stanfordské univerzitě si vybrali serverovou a storage infrastrukturu od firmy SGI pro podporu zásadního výzkumu původu sluneční proměnlivosti, kterou sdružení Solar Dynamic Observatory (SDO) zkoumá. Sdružení SDO usiluje o pochopení charakteristik vnitřku Slunce a jednotlivých komponent jeho magnetické aktivity, aby tak bylo schopno lépe předpovídat počasí ve vesmíru a spoléhá přitom na technologie od společnosti SGI, které zajišťují dostupnost, zpracování a archivaci ohromného množství dat.

Každý den přenese satelit sdružení SDO 1,4 TB syrových dat na Zemi ke zpracování do obrazů s vysokým rozlišením, které slouží dalšímu studiu. Sdružení SDO vyvinulo a uplatnilo hybridní hierarchický storage management (Hierarchical Storage Management = HSM), který selektivně archivuje klíčová data pro budoucí použití. Tento hybridní HSM velice snižuje počty pásek, potřebných k sestavení a obnovení určitých aktivit jako například sluneční erupce, které jsou zaznamenávané a jsou součástí tohoto výzkumného projektu.

"Poprvé v historii jsou vědci schopni plně pozorovat dynamický charakter bouří na Slunci. Ohromné množství dat posbírané během našeho výzkumu vyžaduje výkonné HPC řešení schopné zpracovat a analyzovat data rychle a precizně," uvedl Phil Scherrer, ředitel výzkumu skupiny Heliosesimic and Magnetic Imager na Stanfordské univerzitě. "SGI nám poskytuje výpočetní a storage infrastrukturu, abychom hladce dokončili náš výzkum a pomáhá nám predikovat sluneční činnost."

Aby sdružení SDO zvládalo tento každodení nápor dat, jejich hybridní HSM využívá HPC server a storage produkty včetně serverového klástru SGI® Altix® XE 340, storage systémů SGI® InfiniteStorage NAS 4550, SGI® InfiniteStorage 10000 a páskové knihovny Spectra Logic T950. Společně tyto produkty poskytují tři petabyty (PB) online i near-line úložného prostoru a jsou schopny konsolidovat, zpracovat a rychle přistupovat k satelitním datům a dosáhnout tak přesných předpovědí počasí ve vesmíru ovlivněného sluneční aktivitou.

"Společnost SGI je potěšena, že může Stanfordské univerzitě a sdružení SDO poskytnout nástroje pro produktivní nakládání s masivními objemy dat. Cílem tohoto designu toku dat je odstranit překážky vědeckých objevů a výzkumu," sdělil Dr. Eng Lim Goh, víceprezident a CTO společnosti SGI. "Oblast HPC vyžaduje mnohem více než jen výpočetní sílu, obzvláště pro takto datově náročné programy. Díky tomu, že si Stanfordská univerzita vybrala SGI, můžeme rozšířit seznam našich zákazníků z oblasti vědy, kteří se věnují přelomovým výzkumům."

Družice SDO generuje denně příval nových informací a velkolepých obrázků Slunce určených k vyhodnocování a vzhledem k tomu, že mise SDO bude pokračovat ještě nejméně dalších 5 let, následkem bude nutnost uložení přibližně 1 PB dat za jeden rok. Vědci jsou nyní schopni měřit, charakterizovat a zpracovávat data založená na slunečních variacích za použití technologických řešení od SGI a účinných nástrojů organizace NASA. Stanfordský helioseismický a magnetický zobrazovač (Helioseismic and Magnetic Imager = HMI) měří povrch Slunce, aby umožnil nastudovat jeho aktivitu pod povrchem. Zároveň s tím, získává atmosferický zobrazovací nástroj (Atmosperic Imaging Assembly = AIA) 8 obrázků ve vysokém rozlišení každých 10 vteřin a přenáší tato data zpět na Zemi.

O SGI
SGI® je vedoucím dodavatelem škálovatelných výpočetních systémů, clusterovaných storage zařízení, HPC technologií, řešení pro datová centra spolu s profesionálními službami. SGI pomáhá řešit nejnáročnější obchodní i technologické výzvy v uvedených odvětvích. Pro více informací navštivte stránky www.sgi.com.

O satelitu Solar Dynamics Observatory agentury NASA

Solar Dynamics Observatory je první družicí, kterou Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vypustil v rámci programu "Living With a Star" (Život s hvězdou), který je vytvořen za účelem porozumění příčinám sluneční proměnlivosti a jejích dopadů na Zemi. Satelit SDO má pomoci pochopit vliv Slunce na Zemi a vesmírný prostor v blízkém okolí Země prostřednictvím zkoumání solární atmosféry malých částí vesmíru v krátkém čase a v mnoha vlnových délkách současně. Cílem SDO je porozumění, ve smyslu schopností predikce, sluneční proměnlivosti, která ovlivňuje život za Zemi i lidské technologické systémy. Helioseismic and Magnetic Imager i Atmoshpere Imaging Assembly instrument sdružení SDO jsou společným projektem mezi Stanfordskou univerzitou a laboratoří Lockheed-Martin Solar and Astrophysics Laboratory.

© 2010 SGI a Altix jsou registrovanými ochrannými známkami nebo obchodními značkami společnosti Silicon Graphics International Corp nebo jejích poboček. Všechny ostatní ochranné známky zde uvedené jsou vlastnictvím příslušných majitelů.