SGI

The Trusted Leader in High Performance Computing

 

Superpočítačový systém SGI Altix v NASA dosahuje petaflopové stupnice

NASA Pleiades je nyní největším samostatným x86 systémem na světě

Fremont, Kalifornie a Hamburk, Německo, ISC 2011 - 20. června 2011 - Společnost SGI (NASDAQ: SGI), ověřený lídr v oblasti technických výpočtů, oznámila, že superpočítačový systém NASA Pleiades, postavený na technologii SGI® Altix® ICE, dosáhl trvalého výpočetního výkonu více než jeden petaflop v benchmarku výkonnosti LINPACK a posunul se nyní v letošním červnovém žebříčku TOP500 největších superpočítačových sestav na světě na 7. místo. Systém Pleiades je provozován divizí pro vyspělé superpočítače agentury NASA (NASA Advanced Supercomputing Division - NAS) v Ames Research Center, a představuje nejmodernější technologii NASA, která splňuje superpočítačové požadavky agentury a umožňuje vědcům a inženýrům po celé zemi, aby prováděli modelování a simulace pro mise agentury NASA.

Systém NASA Pleiades obsahuje 182 výpočetních racků SGI Altix ICE se 111.104 jádry procesorů Intel® Xeon®. Systém nyní obsahuje 185,3 TB celkové sdílené paměti, dva systémy SGI® InfiniteStorage 15000 RAID a 5,1 petabajtů úložného prostoru. Tato nová konfigurace je postavena na největším InfiniBand™ clusteru na světě, který obsahuje dílčí dual-plane 11D síťovou topologii Hypercube InfiniBand a sedm souborových systémů Lustre.

Systém NASA Pleiades, který byl pojmenován podle astronomické otevřené hvězdokupy se stejným názvem, se skládá ze tří generací SGI Altix ICE, tři generací procesorů řady Intel® Xeon® a dvou generací InfiniBandu, vše spravováno pod jednou instancí, což demonstruje výkon a flexibilitu systému Altix ICE, který je schopen obsáhnout několika generací.

"Blahopřejeme agentuře NASA k tomuto mimořádnému úspěchu," sdělil generální ředitel společnosti SGI Mark J. Barrenechea. "Systém Pleiades ukazuje, že standardizované technologie systému Altix ICE mají potenciál škálovat na úroveň největších superpočítačů světa a dávají tak základ exascalovým počítačům budoucnosti."

"Úzké partnerství mezi agenturou NASA a společnostmi Intel a SGI v průběhu let vedlo k jedinečným možnostem jaké jsou dnes k dispozici prostřednictvím systému Pleiades," sdělil Rupak Biswas, vedoucí divize vyspělých superpočítačů agentury NASA v Ames Research Center v Moffett Field v Kalifornii. "Těšíme se, že v budoucnu, spolu s rozšířením high-endových výpočetních kapacit agentury NASA, dosáhneme ještě zajímavějších objevů."

"Díky systému NASA Pleiades vynikne jak škálovatelnost procesorů řady Intel® Xeon®, tak i rozvoj našeho partnerství s NASA a SGI," řekl Raj Hazra, generální manažer pro High Performance Computing společnosti Intel. "Tím, že je systém založen na standardním x86 programovém prostředí, znamená, že z něj může těžit široké spektrum uživatelů bez nutnosti portování jejich kódů. Těšíme se na zajímavé objevy, které tento nově nakonfigurovaný systém Altix ICE, za pomoci vývoje agentury NASA, světu přinese."

O NASA
Divize vyspělých superpočítačů agentury NASA (NASA Advanced Supercomputing - NAS - Division) poskytuje špičkové, vyspělé výpočetní, úložné a další související služby s cílem umožnit vědcům a inženýrům, kteří podporují mise agentury NASA, široce a produktivně využít vysoce škálovatelné modelování, simulace a analýzy k dosažení úspěšných výsledků v každé misi.

O SGI
SGI, ověřený lídr v oblasti technických výpočtů, pomáhá zákazníkům řešit jejich nejnáročnější obchodní i technologické výzvy. Pro více informací navštivte stránky www.sgi.com.

Sledujte SGI na Twitteru (@sgi_corp) a prohlédněte si naše videa na YouTube (youtube.com/sgicorp).

Pro více informací o superpočítači Pleiades navštivte stránky http://www.nas.nasa.gov/hecc/resources/pleiades.html.

Pro více informací o žebříčku Top500 se podívejte sem www.top500.org.

© 2011 SGI. SGI a Altix jsou obchodní značky nebo registrované ochranné známky společnosti Silicon Graphics International Corp. nebo jejích poboček ve Spojených státech amerických a/nebo dalších zemích. Všechny ostatní ochranné známky zde uvedené jsou majetkem jejich příslušných vlastníků.