SGI

The Trusted Leader in High Performance Computing

 

SGI koupila OpenCFD Ltd, vedoucí společnost v oblasti open source softwaru pro výpočetní analýzy proudění tekutin

Lídr v oblasti technických výpočtů se rozhodl rozšířit nabídku o otevřené a kompletní CFD řešení

Fremont, Kalifornie - srpen 2011 - Společnost SGI (NASDAQ: SGI), ověřený lídr v oblasti technických výpočtů, oznámila, že dokončila akvizici společnosti OpenCFD Ltd, jež je vedoucí společností v oblasti open source softwaru pro výpočetní analýzy proudění tekutin - CFD (Computational Fluid Dynamics).

"Výpočetní analýza proudění tekutin je jednou z nejdůležitějších aplikačních oblastí technických výpočtů," sdělil generální ředitel společnosti SGI Mark J. Barrenechea. "Díky akvizici společnosti OpenCFD Ltd, bude SGI schopna poskytnout našim zákazníkům, jako první na trhu, plně integrované CFD řešení kde je veškerý hardware a software navzájem sladěn dohromady."

OpenCFD je lídrem v oblasti open source softwaru CFD a má velkou aktivní uživatelskou základnu od komerčního inženýrství, vědu až po veřejný sektor. Společnost OpenCFD vyvinula software OpenFOAM®, který se skládá z více než 80-ti solverů a 170-ti utility aplikací využitelných pro řešení úloh od složitého proudění tekutin v interakci s chemickými reakcemi, turbulence, přenosů tepla až po mechaniku a elektromagnetismus. Zákazníci těží z toho, že OpenFOAM je otevřená platforma a nabízí okamžitý přístup a možnost přizpůsobení a rozšíření stávajícího vybavení.

"Jsme rádi, že se staneme součástí společnosti SGI a budeme schopni posunout aplikaci OpenFOAM na vyšší úroveň," uvedl Henry Weller, zakladatel OpenCFD. "OpenFOAM je kód nejvyšší kvality dostupný v oblasti CFD. Open source model poskytuje zákazníkům transparentnost kódu a celkový náhled na vnitřní fungování softwaru, což je nutné k tomu, aby měl zákazník důvěru ve výsledek, zejména pokud jde o provádění bezpečnostních výpočtů pro projekty jako jsou jaderné reaktory nebo vývoj letadel."

CFD zrychluje návrh a vývoj produktů v různých odvětvích, neboť není třeba budovat nákladné prototypy. Pomocí CFD mohou firmy modelovat a simulovat interakce kapalin a plynů s pevným povrchem a řešit tak jeden z hlavních úkolů při tvorbě téměř každého výrobku od kol po letadla, od vrtulí po turbíny nebo od bramborových lupínků po mikroprocesory. Společnosti z celého světa tvoří budoucnost pomocí systémů od SGI, a tím, že společnost SGI nyní poskytuje CFD na otevřené platformě, činí ji tak dostupnou pro všechny produktové inženýry po celém světě.

"TotalSim věří, že akvizice OpenCFD společností SGI a vytvoření nadace OpenFOAM Foundation poskytne dlouhodobou stabilitu, zdroje a strukturu pro pokračování úspěchu aplikace OpenFOAM," řekl Rob Lewis, generální ředitel společnosti TotalSim, která je zákazníkem OpenCFD. "TotalSim se těší na pokračující partnerství prostřednictvím SGI a na spolupráci při dalším rozšiřování využití a přínosů OpenFOAM pro inženýrskou komunitu."

"Pokud jde o náklady, OpenFOAM dramaticky snižuje bariéry vstupu do světové třídy CFD softwaru" uvedl John O. Hallquist, prezident společnosti Livermore Software Technology Corporation, která je nezávislým dodavatelem softwaru. "Svou investicí do aplikace OpenFOAM si SGI vytvořila potenciál výrazně rozšířit trh CFD, a to nejen směrem ke stávajícím uživatelům, ale i k novým uživatelům. Je to opravdu vzrušující vývoj."

Celý tým OpenCFD, vedený Henry Wellerem, nastoupil k SGI a bude sídlit ve Velké Británii. Kromě toho, SGI vytvořila neziskovou nadaci, aby každému umožnila přístup k aplikaci OpenFOAM a k příspěvkům celé její komunity. SGI plně podporuje další vývoj aplikace OpenFOAM, která bude i nadále otevřena pod veřejnou licencí GNU (GPL - General Public Licence). Společnost zve každého vědce, vývojáře, inženýra i studenta pracujícího v oblasti CFD, aby se připojil ke komunitě OpenFOAM, stáhl si testovací software a vytvořil své vlastní příspěvky.

"Aplikace OpenFOAM si jako open source CFD řešení vybudovala silné příznivce," říká Steve Conway, viceprezident výzkumu IDC pro oblast HPC. "Cílem SGI je poskytnout zdarma této open source verzi trvalý domov, kde se může dále rozvíjet, zatímco placená verze získá ještě další funkce a těsnější integraci s produkty SGI. Jednalo by se o perfektní příklad win-win situace kde obě strany získávají".

Kromě poskytování bezplatného stažení zdrojového kódu OpenFOAM z webové stránky Nadace OpenFOAM na openfoam.org sponzorované společností SGI, nabízí SGI dále:

  • Placenou podporu OpenFOAM formou předplatného, která má pomoci zákazníkům implementovat a provozovat OpenFOAM v jejich prostředí.
  • Zpoplatněnou, plně podporovanou distribuci SGI OpenFOAM včetně SGI MPI (message passing interface) rozhraní. SGI® OpenFOAM® a SGI® MPI společně poskytují nejlepší možný výkon.
  • Školení a profesionální služby pro komplexní nasazení CFD na produktech SGI i v jiných prostředích.

Finanční podrobnosti transakce, která byla uzavřena dne 08.8.2011, nebyly zveřejněny.

O SGI
SGI, ověřený lídr v oblasti technických výpočtů, pomáhá zákazníkům řešit jejich nejnáročnější obchodní i technologické výzvy. Pro více informací navštivte stránky www.sgi.com.

Sledujte SGI na Twitteru (@sgi_corp), na YouTube (youtube.com/sgicorp) a na LinkedIn.

© 2011 Silicon Graphics International Corp. Všechna práva vyhrazena. SGI, logo SGI a OpenFOAM jsou registrované ochranné známky nebo obchodní značky společnosti Silicon Graphics International Corp. nebo jejích poboček ve Spojených státech amerických a/nebo dalších zemích. Všechny ostatní ochranné známky zde uvedené jsou majetkem jejich příslušných vlastníků.