SGI

The Trusted Leader in High Performance Computing

 

Počítač SGI Big Brain pohání globální tlukot srdce Twitteru

Sledování nadějí a obav celého světa prostřednictvím analýzy dat Twitteru v reálném čase na systému SGI® UV™ 2000 - #tweetbeat

Salt Lake City, UT - 13. listopadu 2012 - Společnost SGI (NASDAQ: SGI), ověřený lídr v oblasti technických výpočtů, která spolupracuje s Kalevem H. Leetaru z Univerzity v Illinois a Dr. Shaowenem Wangem z Laboratoře kyberinfrastruktury a geodetických informací (CyberInfrastructure and Geospatial Information - CIGI) při Univerzitě v Illinois v Urbana-Champaign na vytvoření globálního tlukotu srdce internetové služby Twitter, na vůbec první geografické, populační, charakterové analýze v reálném čase a vizualizaci "tweetů" (zpráviček) na počítači SGI UV 2000 nazývaného též "Big Brain". Schopnost analyzovat velké objemy dat v reálném čase a sofistikovanějšími způsoby umožňuje organizacím, od vládních po podnikové, získat okamžité a akceschopné vstupy, použitelné pro velké množství aplikací. Díky této možnosti se mohou výzkumní pracovníci, vědci a inženýři, kteří se potýkají s neustále rostoucími datově-náročnými problémy, rychle přesouvat od údajů k pochopení problému.

Projekt globálního tlukotu srdce službyTwitter zpracovává tok 10% tweetů, kterých je na Twitteru denně vystaveno 500 milionů, a to vše v reálném čase. Projekt analyzuje každý tweet, přiřazuje mu polohu (nejen skrz GPS značku tweetu, ale zpracováním textu samotného tweetu), charakterovou hodnotu, a potom vizualizuje konverzaci v infografické tepelné mapě, která zobrazuje tweetovou polohu, hustotu a charakter do jednotné geoprostorové perspektivy. Díky systému SGI UV běží celý proces od příjmu k analýze dat a tepelné mapě rychlostí, která umožňuje vizualizaci mapového rámce za sekundu.

Projekt zkoumal dvě nedávné, významné události - hurikán Sandy a prezidentské volby v USA. V obou případech byly poslány milióny tweetů, které činily ze služby Twitter významnou platformu pro komunikaci o tom, co se v každém okamžiku dělo.

V případě amerických prezidentských voleb, jakmile byly publikovány predikce o Obamově vítězství, hlásil Twitter 327.452 tweetů za minutu. Tweet o vítězství od prezidenta Obamy se rychle stal nejvíce retweetovanou/preposielanou zprávou v historii. Tohoto rekordu bylo dosaženo během pouhých 22 minut poté, co byl tweet vystaven1.

Jak je patrné z animací tepelných map ve sledovaném období, příjemci zpráv jsou schopni oživovat události, jak k nim docházelo na Twitteru. Projekt sledoval masivní nárůst provozu Twitteru jakmile se přiblížil hurikán Sandy, poté co udeřil a zasáhl celé východní pobřeží Spojených států. V případě amerických prezidentských voleb ukázaly tepelné mapy dynamiku intenzity a polohu tweetů příznivých buď pro prezidenta Baracka Obamu nebo guvernéra Mitta Romneyho v průběhu volebního dne od prvotního otevření volebních místností až po vítězný projev prezidenta Obamy.

"Tento způsob analýzy dat v reálném čase je jako mít v rukou nový dalekohled. Jsme svědky prvního náhledu na Twittersféru tímto způsobem a nejsme si ještě úplně jisti, jaký je smysl toho všeho, a jaká je vypovídací hodnota, ale umožňuje nám to poprvé nahlédnout do komplikovaného, chaotického světa, který je tlukoucím srdcem naší společnosti, "sdělil Leetaru. "Systém SGI UV umožňuje uživatelům pozměnit tradiční přístup jakým dospívají ve svých myšlenkách k rozhodnutím a dává jim možnost získávat poznatky, jak se průběžně dějí, a mění je v něco, co bych nazval "post-demografickým"světem, v němž můžeme vidět lidské naděje i strachy člověka po člověku v reálném čase, spíše než jen jejich uvedení do pevných demografických označení."

SGI UV: počítač Big Brain

Systém SGI UV 2000 je světově největším data-miningovým nástrojem, na kterém může běžet až 4096 jader a může škálovat do rozsahu až 64TB cache-koherentní sdílené paměti při špičkovém zatížení I/O kanálů rychlostí čtyř terabajtů za sekundu (14 PB/hod). Systém by mohl zpracovat celý tištěný obsah americké knihovny kongresu za méně než tři vteřiny. S architekturou SGI UV2 můžete začít v malém měřítku se 16 jádry a 32GB paměti a postupně, hladce rozšiřovat. Systém SGI UV je využíván pro vysoce výkonné datové analýzy v oblastech výzkumu jako je kosmologie a genomika až po komerční aplikace pro odhalování podvodů.

"Jsme hrdí na to, že přinášíme vědcům, datovým analytikům a inženýrům nástroje a technologie, které jim umožní najít odpovědi na jejich nejnáročnější problémy," uvedl Jorge Titinger, prezident a CEO společnosti SGI. "Porozumění oblasti Big Data vyžaduje více než kolik mohou nabídnout tradiční přístupy analýzy dat a přesouvá se do sféry vysoce výkonných analytických údajů, kde můžete v reálném čase proměnit údaje na skutečné dolary a centy pro každou organizaci."

Přečtěte si více o SGI UV a o řešeních SGI Big Data na sgi.com.

CIGI
Laboratoř kyberinfrastruktury a geodetických informací (CyberInfrastructure and Geospatial Information Laboratory - CIGI) při Univerzitě v Illinois v Urbana-Champaign zkoumá a rozvíjí nejmodernější kyberinfrastrukturu s cílem pokročit v oblasti geoprostorové vědy a technologií. Dr. Shaowen Wang je zakladatel a ředitel laboratoře CIGI a Eric Shook je technickým vedoucím tohoto projektu laboratoře CIGI. Tepelné mapy projektu byly vygenerovány pomocí nejmodernějších datových analýz CyberGIS - nové generace geografických informačních systémů (GIS) založených na kyberinfrastruktuře a superpočítačových prostředích. Příspěvky laboratoře CIGI do projektu jsou podporovány v rámci nadace National Science Foundation pod grantovými čísly: BCS-0846655 a OCI-1047916. Jakékoliv názory, poznatky a závěry nebo doporučení vyjádřené v projektu jsou vyjádřením členů laboratoře CIGI a nemusí nutně odrážet názory nadace National Science Foundation.

Gnip
Gnip je největším světovým poskytovatelem veřejných údajů o sociálních médiích, které slouží zákazníkům v řadě průmyslových odvětví od sociálního monitoringu médií a business intelligence po oblast finanční a vládní. Gnip dodává každý měsíc více než 100 miliard sociálních datových interakcí, poskytuje bezkonkurenční přístup k údajům z desítek zdrojů včetně Twitteru, Tumblru, WordPressu, Disqusu a dalších. Pro více informací pište na e-mail info@gnip.com nebo navštivte stránky http://gnip.com.

O SGI
SGI, ověřený lídr v oblasti technických výpočtů, pomáhá zákazníkům řešit jejich nejnáročnější obchodní i technologické výzvy. Pro více informací navštivte stránky www.sgi.com.

Sledujte SGI na Twitteru (@sgi_corp), na YouTube (youtube.com/sgicorp) na Facebooku (facebook.com/sgiglobal) a na LinkedIn.

© 2012 Silicon Graphics International Corporation. SGI, UV a logo SGI jsou obchodní značky nebo registrované ochranné známky společnosti Silicon Graphics International Corp. nebo jejích dceřiných společností ve Spojených státech a /nebo dalších zemích. Intel a Xeon jsou registrované ochranné známky společnosti Intel Corporation. Všechny ostatní obchodní názvy a značky jsou majetkem příslušných vlastníků.

Obrázky byly poskytnuty laboratoří CIGI a Kalevem Leetaru.

1 http://socialtimes.com/twitter-set-new-usage-records-on-election-night_b109797
http://www.mediabistro.com/alltwitter/obama-most-retweeted_b30897M

SGI - hurikán Sandy očima Twitteru: http://youtu.be/g3AqdIDYG0c
SGI - prezidentské volby v USA - Tweetbeat: http://youtu.be/oVaBws-3BVs
Globální tlukot srdce Twitteru - analýza dat v reálném čase pomocí systému SGI UV: http://youtu.be/SOnEV7kzu8g